4.09.2013

Pomidory na dachu


Jedną z sekcji tegorocznego festiwalu Copenhagen Cooking była Green Revolution (Zielona Rewolucja), poświęcona temu, w jaki sposób nawyki żywieniowe wpływają na zdrowie i środowisko. Poza uczestnictwem w ciekawych dyskusjach, pokazach filmowych czy warsztatach, można było też zwiedzić miejskie "gospodarstwa ogrodnicze".

W Danii, podobnie jak w innych krajach, dynamicznie rozwijają się alternatywne sposoby produkcji i dystrybucji żywności. Świadomi obywatele (pojęcie "konsumenci" nie do końca oddaje istotę rzeczy) coraz bardziej buntują się przeciwko zunifikowanej "żywności znikąd" ("food from nowhere"). Rozwijają oni oddolne inicjatywy, których celem jest ułatwienie mieszkańcom miast dostępu do lokalnie produkowanego, ekologicznego jedzenia w rozsądnych cenach. Niektórzy biorąc sprawy w, dosłownie, swoje ręce, udowadniają, że uprawa warzyw i owoców jest możliwa również wtedy, kiedy nie mamy domu z ogródkiem, działki ani balkonu. Nawet w gęsto zabudowanym mieście, takim jak Kopenhaga, można znaleźć trochę wolnej przestrzeni. Wystarczą wyobraźnia, entuzjazm i pomoc sąsiadów. 

Warzywa można uprawiać na przykład na dachu, tak jak robi to Mads i jego sąsiedzi, którzy w dzielnicy Nørrebro założyli ogród, noszący wdzięczną nazwę TagTomat, (Pomidorowy Dach).

Początki TagTomat sięgają 2011 roku, kiedy na dachu śmietnikowej altanki umieszczone zostały pojemniki z odzysku, w których posadzono pierwsze pomidory i kwiaty. Jako jedno ze źródeł inspiracji do rozwoju ogrodu Mads wskazał blog VerticalVeg




Rok później rada mieszkańców przekazała pomysłodawcom 1500 euro, za które zorganizowano warsztaty poświęcone tworzeniu miejskich ogrodów i rozbudowano TagTomat. W tym samym roku wyprodukowano ponad 2000 sztuk pomidorów i różne sałaty. 


Teraz, oprócz pomidorów, w ogrodzie rosną między innymi dynie, cukinie, fasola, papryka chilli, jarmuż i inne warzywa.






Inicjatywa stosunkowo szybko zaczęła przykuwać zainteresowanie mediów, a Mads udzielił kilku wywiadów duńskim i szwedzkim czasopismom. Organizuje również warsztaty dla zainteresowanych zakładaniem ogrodów w innych częściach miasta. Najważniejszą radą, jaką daje początkującym jest to, by wybierać proste uprawy, rozwijać ogród stopniowo i nie przejmować się niepowodzeniami. Jednocześnie zachęca, aby korzystać z ekologicznych nasion. Sam ma wiele pomysłów jak udoskonalić TagTomat i marzenie, by w pełni poświęcić się temu projektowi. 

Mads podlewa uprawy
Ogrodem opiekuje się w sumie 10 osób, ale do korzystania z ziół, które znajdują się na wyciągnięcie ręki, zachęcani są wszyscy mieszkańcy. Sąsiedzi są zapraszani także do uczestnictwa w różnych imprezach związanych z projektem, w tym w dniu TagTomat.



W różnych częściach Kopenhagi rozwijają się podobne przedsięwzięcia. Niektóre są dofinansowywane są z budżetu gminy, na inne mieszkańcy przeznaczają własne środki lub szukają zewnętrznych źródeł finansowania. Uprawa warzyw i owoców między budynkami nie budzi zdziwienia. Teraz przyszła pora na jedzenie jajek od miejskich kur. Według Helle Sindal z dziennika Politiken, posiadanie własnych niosek jest teraz najbardziej "hot". Kupują je mieszkający w domach i willach młodzi, wykształceni ludzie. 

O ile trudno sobie wyobrazić, by Kopenhaga stała się samowystarczalna pod względem produkcji żywności, to uprawę warzyw i owoców w mieście warto potraktować poważnie. To coś więcej niż radość, jaką daje możliwość zjedzenia sałaty czy rzodkiewki z własnej uprawy. W czasach, gdy ludzie żyją w coraz większym oderwaniu od natury może to być alternatywa dla spędzania czasu przed jednym z płaskich ekranów. 

Można też zastanawiać się w jaki sposób ta, i podobne inicjatywy obywatelskie, wpisują się w zasady suwerenności żywnościowej, w tym "praw społeczeństw do demokratycznego definiowania swoich systemów żywnościowych i rolnych, w sposób, który nie szkodzi innym ludziom i środowisku" (Europejskie Forum na rzecz Suwerenności Żywnościowej Krems, 21 sierpnia 2011).

Tych, którym miejskie rolnictwo nadal wydaje się mrzonką, zachęcam do poczytania o jego roli w Detroit, mieście, które zbankrutowało. 


Więcej zdjęć i informacji o ogrodzie TagTomat



Brak komentarzy :

Prześlij komentarz